Kritičarski karavan | INDIJANCI, DUHOVI I OSTALI [Svetislav Jovanov]
18019
post-template-default,single,single-post,postid-18019,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

INDIJANCI, DUHOVI I OSTALI [Svetislav Jovanov]

Plakat Sterijinog pozorja

INDIJANCI, DUHOVI I OSTALI [Svetislav Jovanov]

Na margini 69. Sterijinog Pozorja

Podnaslov predstave Bilo jednom u Novom Sadu reditelja Andraša Urbana i ansambla Novosadskog pozorišta – kojom je otvoreno ovogodišnje Sterijino Pozorje i koja spada u mali broj festivalskih događaja koje je publika ispratila burnim ovacijama – glasi „manjinska ekstravaganca sa puno muzike, plesa, duhova i Indijanaca“. Na kraju festivala, neminovno se nameće utisak da ovaj podnaslov umnogome odslikava ne samo profil predstava 69. Pozorja i domete naše, na domaćem tekstu zasnovane jednogodišnje produkcije, nego i dileme vezane za pozicije i težnje samog pozorišta u našoj, lokalnoj niši savremenog, post-apokaliptičkog „svetskog teatra“.

Naravno, godišnje izdanje festivala, budući zavisno od postojeće produkcije ne može – bez obzira na razlike u merilima selektora, žirija, kritike, šire stručne javnosti i publike – pružiti osnovu za neke dugoročne zaključke o pomenutom stanju i težnjama. Pa ipak, kao što se na pozornici prvenstveno režira KONTEKST, a tek potom TEKST, tako ni profil Pozorja ne određuje način raspodele nagrada – već izbor smera koji se promoviše. A na tom planu, i odabrani materijal (predstave), a još više način njegovog vrednovanja (uključujući nagrade) ukazuju u većini slučajeva na popriličnu konfuziju.

Najpre, konfuziju u pogledu načina uprizorenja novih domaćih drama. Na jednoj strani, zamorno konvencionalna i statična režija Ivice Buljana gotovo sasvim je ugušila poetske i ludičke odlike teksta Vide Davidović Mali ratovi i kabine Zare (a naglasila njene pomodne dimenzije). S druge strane, inteligentna, asocijativno gusta, iako često haotična (i već pomalo tematski anahrona) drama Režim isceljenja Tanje Šljivar o telesnim (industrijska hrana, zagađenje, virus) i duhovnim (misticizam, šarlatanstvo, brainwashing društvenih mreža) pandemijama, u vizuri Bojana Đorđeva se pretvara u smesu pretencioznih pouka i iracionalnih scenskih vežbi. Jedino u slučaju komada Kišni dan u Gurviču, solidne slike tonjenja univerzitetskog intelektualca kroz slojeve austrijske socijalne močvare, reditelj Sebastijan Horvat uspeva da efektno, sjedini postmoderni naturalizam porodične priče sa prodornim socijalnim uvidom i maštovito rešenim (duševnimi i fizičkim) prostorima.

Drukčiji primeri konfuzije – ali sa sličnim ishodima – mogu se uočiti u predstavama zasnovanim na tzv. autorskim strategijama reditelja. I, dok se u slučaju nove verzije Broda za lutke Milene Marković, u režiji Kokana Mladenovića, može govoriti o težnji ka novom stilskom tumačenju, mnogo uspešnijem na vizuelno-dinamičkom i simboličkom nego na psihološkom planu, autorski projekt rediteljke Anđelke Nikolić Sirota Mileva iz Bosne u našoj civilizaciji godine 1878 tek u retkim trenucima postaje nešto više od bizarne rehabilitacije jednog pionirskog pothvata (Albina Podgradska) – najpre zbog nasilnog i repetitivnog nametanja „postdramskih“ tehnika. Najzad, predstava Očevi i oci, koju su na osnovu romana Slobodana Selenića uobličili dramatizator Kata Đarmati i reditelj Veljko Mićunović, predstavlja, na neki način, fokus pomenute konfuzije, takoreći njen „vrtlog“. Solidno uobličena napetost u tri paralelno vođena nivoa radnje (generacijski rascep, ideološki sukob, mentalitetsko/kulturna distanca), sugestivna muzička matrica i visok nivo glume kod većine glavnih aktera – šta bi se tome još moglo zameriti? Celina predstave, međutim, najpre signalizira usiljenost (rediteljskog) postupka: psihološki sukob kontra „postdramskog“ metoda; potom, „kulturološki“ plan zbivanja sugeriše da su mentalitetske i kulturne razlike ne samo nepremostive nego i dobre; najzad iza retorske „kritike komunizma“ se skriva jedno „restauracijsko“ shvatanje društva kao nepromenljive svetinje.

Vratimo se, ponovo, pomenutom podnaslovu Urbanove predstave: kako vidimo, mnogo je „duhova i Indijanaca“ u našem aktuelnom pozorištu (samim tim, neizbežno, i na Pozorju). Ko smo (onda) mi, odakle dolazimo, kuda idemo? Ova tri Kantova – dakle, konkretna, životna i pozorišna – pitanja retko se u poslednje vreme razmatraju na domaćim scenama. Otuda se našem pozorištu smeši (da ne kažem: ceri) mogućnost da – zbog rastuće neotpornosti na izolacionizam, pomodnost, kalkulantstvo i retrogradne mitove – postane upravo jedna vrsta „manjinske ekstravagance“. A, njoj neće mnogo pomoći čak ni „puno muzike i plesa“.

 

(Dnevnik – Kulturni dodatak; 13. 06 2024)