Kritičarski karavan | Јединствено позоришно искуство [Ружа Перуновић]
18077
post-template-default,single,single-post,postid-18077,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Јединствено позоришно искуство [Ружа Перуновић]

Јединствено позоришно искуство [Ружа Перуновић]

(Марија Меденица, Неодустајање, Стеријино позорје) 

 

Током 2024. у издању Стеријиног позорја, у едицији „Експозиције“, објављена је књига Неодустајање Марије Меденице, која представља прилагођену верзију докторске дисертације, тачније уметничког пројекта чији је пун назив Неодустајање – систематизација глумачких средстава при креирању улоге. У овој нестандардној академској студији, акценат је управо на речи пројекат, јер није у питању класично научно штиво, већ заокружено и јединствено позоришно искуство које је ауторка сама за себе креирала, реализовала као представу и публиковала као књигу. Целокупним чином, добили смо ретку прилику да пратимо, етапу по етапу, настајање драмског текста и саме представе Неодустајање, награђиване монодраме која је до данас имала десетине успешних извођења у Српском народном позоришту и на фестивалима

Књигу отвара текст монодраме, заснован на личној борби, у ком недвосмислено препознајемо аутентично животно и глумачко искуство Марије Меденице. Неодустајање је смештено у реалистички амбијент у ком се ауторка суочава са бројним препознатљивим егзистенцијалним изазовима наше свакодневице и оним изазовима које намеће специфичност професије. Из описаних животних ситуација, искустава и ломова настао је текст састављен од низа динамичних, занимљивих и духовитих епизода у којима се преплићу лично и професионално, индивидуално и опште. Објављивање драмског текста на почетку студије за ауторку је повод да у први план постави кључна питања: Како ову монодраму поставити на позорницу? Које све вештине глумац има на располагању када се нађе пред новом улогом? Које средства су му када потребна, како може да их користи и унапређује?

Трагању за одговорима посвећен је наредни део књиге у ком се истражују, пописују и систематизују средстава и технике које глумац има на располагању и које може да користи приликом креирања улоге. Стога је у овом, најобимнијем делу књиге, ауторка, позивајући се на релевантну литературу, представила, пописала и описала глумачки систем (задатке глумца, карактеристике лика, однос према сукобу, унутарњи проблем лика, говорну радњу, сценску радњу, истраживање Рудолфа Лабана, однос са сваким ликом у комаду, начин изговарања реплика (најтиша, најбржа, гласнија…), плес, смех и плач у функцији креирања улоге, начин на који лик плеше, улогу реквизита, костима и музике у формирању лика…). Попис познатих глумачких средстава допуњен је новим решењима до којих је ауторка сама дошла, као и креативним идејама и примерима како их користити, на који начин познате и мање познате технике прилагодити задатку, све у корист успешнијег извођења.

Након прегледа глумачког система следи трећи део књиге у ком нам Марија Меденица поступно објашњава како је формирала литерарни предложак, дакле монодраму Неодустајање и како је изгеладала припрема и реализација представе. Уводи нас у читав процес, од иницијалне идеје, преко настанка текста, његовог прилагођавања, мењања сцена, консултовања стручног тима, драматурга пре свега, а потом и колега који су, учествујући у анкетама које је осмислила, помагали својим коментарима. У књизи је описан ‒ етапу по етапу ‒ одабир музике, редослед сцена, присуство колега на пробама, присуство других ликова и однос са њима, снимање проба и анализа рада ‒ дакле, све оно што је именовано у глумачком систему добија своју практичну примену у реализацији комада чије настајање ми као читаоци пратимо. Током рада на представи још једном је закључено да, упркос свим побројаним и кориштеним средствима, није могуће све научити и држати се једне школе или технике, да је интуиција јако битна, а пресудан је лични развој, свако индивидуално и животно искуство, прочитана књига, погледана изложба или филм који постају део искуства, па тако и пројекта на ком се ради.

Осим теоријског и емпиријског аспекта, ова студија нуди и прилику читаоцима да „завире унутра“ и сазнају како настаје један позоришни комад, као и да нас подсете колико је посвећеног рада потребно да би се дошло до коначног резултата. У књизи пратимо развојни глумачки пут ауторке, све успоне и падове, изазове и лекције које су морале бити савладане да би се дошло до крајњег исхода и до вредновања пређеног пута.

Осим тога, Неодустајање представља позив и охрабрење ауторима и ауторкама да се и сами опробају у сличном процесу који има за циљ напредовање и усавршавање на личном и професионалном плану. Како у поговору процењује рецензенткиња Марина Миливојевић Мађарев „Ова књига биће корисна за глумце професионалце и аматере зато што даје прецизан списак поступака глумачког система Марије Меденице у коме се пажња поклања начину на који се креира улога.“ И не само то, инспиративна је и за читаоце других професија, јер од почетка, од сугестивног наслова, па до самог краја мотивише на истрајавање и неодустајање од циља.